Virsaišu ūdenskritums

Virsaišu ūdenskritums tika izvēlēts par 2010. gada ģeoloģisko objektu. Tas atrodas Kurzemē, Talsu novada Abavas pagastā, Virbupes labā krasta pietekā netālu no Virsaišu mājām, no Stendes – Sabiles šosejas un pagrieziena uz stādaudzētavu “Mazsili”.

Virsaišu ūdenskritums ir 1,7 m augsts un tas ir izveidojies strauta gultnē pār augšdevona dolomīta iežiem. Īpaši izteiksmīgs ūdenskritums ir pavasaros un rudeņos, kad tā platums sasniedz 4 metrus. Ūdenskritums atklāts tikai 1998.gadā, bet kopš 2001.gada tam ir valsts aizsargājamā ģeoloģiskā un ģeomorfoloģiskā dabas pieminekļa statuss.

Šeit ierīkota dabas taka, kura ir marķēta ar sarkanu krāsu. Tā ir piemērota nelielam pārgājienam dabā. Ir izvietotas norāžu zīmes takas maršruta sākuma un pagriezienu vietās un stends labiekārtotā atpūtas vietā pie ūdenskrituma.

Izejot visu taku, ir iespēja iepazīt bebru mājvietas. Takas garums turp un atpakaļ ar visiem līkumiem ir apmēram trīs kilometri. Dabas taka piemērota gan ģimenēm ar bērniem, gan gados vecākiem ceļotājiem lēnai pastaigai.

Virsaišu ūdenskritums atrodas dziļā Virbupes sāngravā, kur izbaudāma civilizācijas maz ietekmēta daba – pār dolomītu kāplēm čalo strauts, krastu kraujās atsedzas ieži, krustu šķērsu sakrituši vēja gāzti koki, bet taku ir maz.

Latvijas Petroglifu centra organizēto Virsaišu ūdenskrituma nominēšanu par Latvijas 2010. gada ģeoloģisko objektu atbalstīja Latvijas Universitātes Ģeoloģijas muzejs, Ziemeļvidzemes Ģeoparks, Talsu novada dome un Talsu tūrisma informācijas centrs.

Virsaišu ūdenskritums atrodas privātīpašumā, apmeklējumu lūgums iepriekš pieteikt pa tālruni +37120037375

Dabas taka: 3 km gara (līdz ūdenskritumam un atpakaļ)
Atrašanās vieta:
šosejas Sabile – Stende kreisajā malā, pagrieziens uz stādaudzētavu “Mazsili”
GPS (pie ūdenskrituma): 57.088826,22.549962