Valsts prezidents Egils Levits viesojas Pedvālē

Aicinot atbalstīt kultūras un mākslas nozari Latvijā, Valsts prezidents Egils Levits pirmdien, 8. jūnijā, devās uz Pedvāles brīvdabas mākslas muzeju. Vizītes laikā prezidents apskatīja Talsu Krūmu mākslas grupas izstādi, restaurētās Firksu-Pedvāles muižas kungu māju un Latvijas Republikas Satversmes sapulces sasaukšanas simtajai gadadienai veltīto vides mākslas objektu «Sapulce».

E. Levits atzina, ka Pedvāle nav muzejs klasiskā izpratnē, bet tā ir vieta, kur apvienojas māksla, filozofija, gars, dvēsele un Latvijas valsts politika. «Feldberga kungs savas domas un idejas par pasauli, dabu, dvēseli un cilvēku ir pārvērtis akmens materiālā, un akmens, kā mēs zinām, ir sava veida mūžības simbols. Atrašanās šajā vietā ir ārkārtīgi patīkama un radoša. Šeit esošā atmosfēra cilvēku atbrīvo, turklāt skulptūru lauks «Sapulce», kas simboliski ataino Satversmes sapulces sasaukšanu un Latvijas demokrātijas sākumu pirms 100 gadiem, ir ārkārtīgi īpašs. Domāju, ka tas ir pareizais laiks un pareizā vieta, ko Valsts prezidentam apmeklēt. 100 gadus kopš demokrātijas sākuma esam atzīmējuši — šeit tie ir iezīmēti un pastāvēs mūžīgi,» iespaidos dalījās prezidents.

Viņš uzsvēra, ka vēl joprojām ir daudzi cilvēki, kuriem saistībā ar attālināto darba režīmu ir vairāk laika nekā parasti. «Viena no iespējām, lai jēgpilni piepildītu laiku, ko vairāk nekā agrāk pavadām mājās, ir apmeklēt muzejus. Šobrīd tie nav pārpildīti, bez steigas visu var ļoti labi apskatīt, un varam atļauties pabūt tajos ilgāk. Muzejs ir ne tikai apskates, bet arī domāšanas vieta, tāpēc aicinu ikvienu izmantot šo laiku,» rosināja E. Levits.

Pedvāles brīvdabas mākslas muzeja saimnieks Ojārs Feldbergs norādīja, ka šī nav pirmā reize, kad Pedvālē viesojas prezidents. Iepriekš šeit vizītē kopā ar Gunti Ulmani bijusi arī Igaunijas pirmā persona Lennarts Meri un kādreizējais Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers. «Vides mākslas objektā «Sapulce» ir attēlota Latvijas Satversmes sapulce — 150 akmeņi, kas turpinās dzīvot un stāstīt savu stāstu Abavas ielejas nogāzē pretī Sabilei. Tie bija mūsu Satversmes tēvi. Tagad šeit turpinās augt arī Levita kunga akmens. Kā zināms, Levita kungs ir Satversmes preambulas autors. Esmu ļoti gandarīts un priecīgs, ka Levita kungs atbalsta kultūru, mākslu un aicina cilvēkus doties uz muzejiem. Šajā laikā tas ir sevišķi nozīmīgi.»

Raksta autore: Agrita Blumberga
fotogrāfijas: Dainis Kārkluvalks
Informācija publicēta no www.talsuvestis.lv