Sabilē atklāta tūrisma sezona un “izvēdināts Imanta skapis”
Jau daudzus gadus Sabilē 1. maijā tiek atzīmēta tūrisma sezonas atklāšana. Šogad, kā jau ierasts, ikviens varēja doties izzinošā un lustīgā pārgājienā kopā ar sabilnieku, vides gidu un dzīves entuziastu Māri Lāci, bet pārgājienu kuplināja arī Sabiles kultūras nama radošās komandas sniegtā artava – pasākums “Imanta skapja vēdināšana”. Tikai pacietību – tagad par visu pēc kārtas.
Mazs objekts ar vērienīgu vēsturi
Māris Lācis šogad pārgājienam bija izdomājis tēmu “Viss nāk un aiziet tālumā”. No tūrisma informācijas centra dodamies pāri Abavai. Pa ceļam varam vērot bijušās fabrikas teritorijas žogu, kuru Māris amizanti sauc par “Padomju Savienības Komunistiskās partijas 23. kongresa vārdā nosaukto žogu”. Tas ir asprātīgā Māra jaunatklājums, taču šim nosaukumam savā ziņā var atrast arī dokumentālu pamatojumu un tas parāda, ka sabilnieki ir ļoti attapīga publika.
Saulainas dienas senioriem Sabilē
Dodamies garām Sabiles aprūpes biedrības “Kalme“ ēkai, kurā piedāvā ļoti kvalitatīvus pakalpojumus skaistai un pilnvērtīgai mūsu zemītes senioru mūža nogalei. Māris mūs te uzjautrina ar saviem bērnības stāstiem par to, ka viņam te rauts zobs, jo agrāk šeit atradusies ambulance. Senākos laikos šeit bijusi Sabiles muiža, Latvijas okupācijas laikā šeit mājojis arī pilsētas galva Mārtiņš Bērziņš, bet vēlāk – padomju saimniecības kantoris. Māris vēl uzsver, ka aptuveni 700 gadus atpakaļ te garām gājis Prūsijas kara ceļš.
Sabilē uz Rīgas ielas daudzi zina ēku, kurā pirms dažiem gadiem bija populārais hostelis “Hospital”. Ēkai ir trīs stāvi un tajā 1930. gados bija sanatorija, tur viesojies arī toreizējais Latvijas prezidents Kārlis Ulmanis, ģenerālis Jānis Balodis un, kā Māris nosmaida, tur bija atlidojuši vēl arī citi putni. Un, turpinot par putniem, vēl var piebilst – šajā ēkā padomju gados bijusi slimnīca, tajā ir dzimuši daudzi sabilnieki, kuri, kā Ufo reiz teica, arī ir “ar putniem”. Bijusī slimnīcas ēka Sabilē nākotnē dos jaunas darba vietas, jo ēka ir nopirkta un tajā būs labas kvalitātes senioru aprūpes nams.
Naftas urbumi un Latvijas filmu ainava
Izrādās, ka arī Sabiles pļavas reiz bija piemeklējis naftas meklēšanas bums, kurš bija populārs Latvijā pirms 50 gadiem. Māris to atceras, jo kā bērns bija spēlējies ar dažādiem atstātajiem rīkiem naftas meklēšanas vietā netālu no tā sauktās Sabiles “Ēģiptes” K.Barona ielas galā. Kopumā Latvijā tolaik tika veikti 135 urbumi, katrs no tiem līdz pat divu kilometru dziļumam.
Šī pļava ir arī vieta, kurā ir uzņemti kadri no filmas “Ja nebūtu šī skuķa”. Šeit tika vesta slavenā govs kedās. Un, starp citu, šo filmu pagājušajā gadā varēja noskatīties pasākumā Sabiles stilā “Kinovakars zem tilta”. Arī šogad maija beigās esiet laipni aicināti uz Sabili uz kādu interesantu brīvdabas kino zem tilta!
Radu meklējumi
Mūsu gids Māris pirms divām nedēļām bija saņēmis vēstuli uz septiņām lapām, kura rakstīta rokrakstā! Te klusi ienāk prātā doma par to, ka Sabile pati vienkārši pievelk brīnumus, tie atceļo paši… Vēstules rakstītājs Mārim lūdz palīdzību sava radinieka kapavietas atrašanā. Māris nosauc vārdu un visa grupa ar 67 pārgājiena dalībniekiem uz mirkli dodas Pedvāles kapos, lai atrastu uzrakstu. Līdzīgu vārdu atrodam, bet, vai tas ir īstais, pagaidām nezinām.
Pārsteigumi
Pārgājiena laikā pēkšņi mīļu pārsteigumu sagādā dalībnieks Edvīns no Tumes, kuram ir līdzi mutes harmonikas. Muzikālais kungs piedāvā nospēlēt dažas dziesmas. Viena no tām ir “Svētvakars”, kuru klausāmies pie Pedvāles kapiem. Tiem, kuriem šī dziesma ir sirdī tuva, jau pirmais pants palīdz sajust arī Māra vadīto pārgājienu patieso būtību:
Šī Dieva zeme ar Gaujas lejām,
Ar stārķa ligzdām un kurmju ejām.
Ar Cēsīm, Talsiem un jaunām sejām,
Ar ļaužu balsiem un Raiņa dzejām.
Tornis vienmēr ved mājās
Dodamies arī tā sauktās Baltijas virzienā, jo te reiz bijis kolhozs “Baltija” ar daudziem simtiem dažādu lopu. Tagad šeit plešas lekni un apkopti lauki un no šīs vietas Māris reizēm dodas burvīgos iespaidos debesīs, jo Sabilē var lidot ar paraplānu – par šo vilinošo piedzīvojumu varat interesēties Sabiles tūrisma informācijas centrā.
No Baltijas var redzēt televīzijas torni, par kuru sabilnieki saka: “Ja redzu torni, tad esmu mājās.” Sabile patiešām ir ļoti plaša, jo torni var redzēt no daudzām pusēm un liela attāluma. Pa pavasarīgām takām ar komiskiem un nopietniem komentāriem par citām interesantām vietām Māris mūs aizved mājās – uz Sabili, kur rosīgā kultūras nama komanda ir sarūpējusi pārsteigumu.
Sabiles kultūras nams “vēdina Imanta skapi”
Kalendārā mēs ieskatāmies bieži, vai ne? Tūrisma sezonas atklāšanas dienā 1. maijā kalendāra vārda dienas aili aizņēmis viens vienīgs, bet ļoti spēcīgs vārds – Ziedonis. Tā mēs reizēm daiļi saucam pavasari. Bet, kāpēc lai Ziedoņa diena nebūtu par iemeslu pasākumam, kurā minēts Imants un izcelti mūsu tautas talantīgā dzejnieka Imanta Ziedoņa dzejas vārdi? Tieši to saskatīja radošais Sabiles kultūras nams, atrodot šo interesanto saikni.
Amizantā veidā Sabiles Koka rotaļlietu muzeja sētā kultūras nams “izandalēja” savas noliktavas “odziņas”, jo kultūras nams dosies remontā. Šādas andeles noteikti būs vēl, bet, ja mēs ieskatāmies dziļāk, tad radošais gars caur savu smaidu vienmēr vienlaicīgi pasaka arī ļoti patiesas un dzīvesgudras lietas – Sabiles kultūras nams to izdarīja ar Imanta Ziedoņa citātiem, kuri bija piestiprināti pie andelējamajām kleitām. Raksta autori pasākumā uzrunāja viena kleita, bet tā, protams, bija tikai kā jautrs āķītis, lai nokļūtu pie svarīgākā – pie Ziedoņa klusā un nejaušā vēstījuma, kurš deva iedvesmu un sildīja Dvēseli arī pēc pasākuma.
Mēs Tevi gaidām Sabilē!
Raksta autores nejaušais Ziedoņa citāts lai paliek noslēpumā, jo arī Tev ir iespēja atbraukt pēc savas Dvēseles prieka dzirksts tieši uz Sabili – uz pilsētu ar odziņu. Īpaši jau vasarā te tiek piedāvātas plašas iespējas atpūsties.
Un te sagaida vietējie, kuri uztur dzīvu un pulsējošu mazpilsētas vidi… Māris, Gerda, Iveta, Zigmunds, Anita, Ieva, Ziedīte, Zane, Baiba, Larisa, Elīna, Rudīte, Maija, otra Elīna, Andris, Dace, Ojārs, vēl viena Dace, Aurika, Mārcis, Ģirts, vēl viena Ieva, Smaida, vēl viena Baiba, Ina, Liāra, Zinta, Anete, Jānis un vēl un vēl…
Vairāk fotogrāfiju no pasākuma apskatāmas ŠEIT.
Sanda Poriņa,
Sabiles pilsētas un Abavas pagasta pārvaldes
tūrisma organizatore
Fotogrāfiju autors: Kaspars Poriņš