Bijusī Sabiles sinagoga

Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrs

Šobrīd bijušajā Sabiles sinagogā atrodas jauna Talsu novada pašvaldības iestāde “Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrs”, kurā tiek plānoti mākslas un kultūras pasākumi, izstādes, koncerti, kinovakari, lekcijas, semināri, konferences un citi vietēja, nacionāla un starptautiska mēroga pasākumi, kā arī videi draudzīga, izzinoša un kultūras tūrisma piedāvājumu izstrāde sadarbībā ar pārējiem ERAF projekta “Jēkaba ceļa kultūras mantojuma un mākslas jaunrades magnēti” dalībniekiem.

Sabiles bijusī sinagoga atrodas valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa “Sabiles pilsētas vēsturiskais centrs” teritorijā, kas savukārt atrodas Īpaši aizsargājamā kultūrvēsturiskā teritorijā “Abavas ieleja” un īpaši aizsargājamā dabas teritorijā – dabas parkā “Abavas senleja”.

Skvērā pie Sinagogas atrodas akmens, kas uzstādīts par godu Latvijas Republikas 80.dzimšanas dienai. Tā autors ir tēlnieks, Pedvāles mākslas parka direktors Ojārs Feldbergs. Akmens atklāšanas dienā zem tā tika iemūrēta kapsula ar vēstījumu nākošajām paaudzēm, klāt pievienojot tās dienas avīzes un naudu.

Sabiles sinagogas vēsture

Sabiles sinagoga ir Sabiles ebreju kulta celtne (Sabilē 19.gs. beigās 73% iedzīvotāju bija ebreji). Šī mūra ēka tika uzcelta 1890. gadā, bet celtnes pamati likti jau 1875. gadā.

Sabiles ebreju sinagoga tās sākotnēji paredzētajam mērķim tika izmantota līdz Otrajam pasaules karam.

Līdz 1970-tajiem gadiem pie sinagogas nebija tāda laukuma kā mūsdienās. Tā vietā atradās vairākas ēkas, kuras tika nojauktas, lai Sabilē izveidotu skvēru.

PSRS laikā sinagogā bija ierīkota sporta zāle, te atradās arī Sabiles augļu un dārzeņu kombināta noliktava. Pēc tam ēka ilgu laiku bija tukša.

1990-to gadu sākumā tēlnieks Ojārs Arvīds Feldbergs un fonds „Abavas ieleja” nopirka bijušo Sabiles sinagogu no Sabiles augļu un dārzeņu kombināta. Laika posmā no 2001. līdz 2004. gadam sinagogas ēka tika restaurēta. Rekonstrukcijas projekts tapa, sadarbojoties  zviedru un latviešu arhitektiem. Tika atjaunots arī padomju laikā likvidētais sinagogas balkons. Restaurācijai nepieciešamos līdzekļus sniedza Zviedrijas Nacionālā kultūras mantojumu pārvalde un Latvijas Valsts kultūras pieminekļu inspekcija.

Sabiles sinagoga ir līdzīga tādas pašas nozīmes kulta ēkai, kura 1603. gadā tika uzcelta Livornas pilsētā Itālijā un bijusi paraugs daudzām citām Eiropas sinagogām.

Informācijai: Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrs
Adrese: Strautu iela 4, Sabile, Talsu novads, LV-3294
GPS: 57.045441,22.572378
Tūrisma informācija: tālr.: 27841827; e-pasts: tic.sabile@talsi.lv
Mākslas un kultūras jautājumi: tālr.: 26655736; e-pasts: art.sabile@talsi.lv