Holokausta upuru piemiņas zīme

Talsu novada Abavas pagastā, netālu no Sabiles pilsētas, mežā starp Sabiles–Rendas ceļu un Abavu, atrodas Sabiles ebreju masu kaps. 1941. gada 6. augustā etniskā terora laikā tur tika nogalināti 240 Sabiles ebreji – gan bērni, gan pieaugušie. Šī vieta ir emocionāli nospiedoša, jo blakus kā uzplēsta brūce zemes klēpī vīd bedre, kas bija paredzēta Sabiles čigāniem. Viņi holokausta laikā palika dzīvi, jo toreizējais pilsētas galva Mārtiņš Bērziņš atteicās parakstīt dokumentu par Sabiles čigānu nošaušanu.

Šajā vietā paredzēts izveidot piemiņas ansambli ar pārdomu ceļu. Pašlaik ir tapusi piemiņas zīme „Sašautais akmens” – pulēts laukakmens ar 240 izveidotiem caurumiem, kuri simbolizē nošautos Sabiles ebrejus. Viss ansamblis veidos vienotu tēlu, kas ļautu ar cieņas pilnu attieksmi atcerēties un pieminēt traģisko Sabiles ebreju iznīcināšanu un gūt mierinājumu dabas harmonijā un skaistumā. Piemiņas ansambļa autori ir tēlnieks Ojārs Arvīds Feldbergs un arhitekts Mikus Lejnieks.

Piemiņas vieta top par saziedotajiem līdzekļiem, un tās tapšanu atbalsta Talsu novada pašvaldība, Sabiles pilsētas un Abavas pagasta pārvalde, AS „Latvijas Valsts meži” un biedrība „Pedvāle”.

Atrašanās vieta: aptuveni 5 km no Sabiles, uz Sabiles – Rendas ceļa, Abavas pagasts, Talsu novads
GPS: 57.086707,22.510129

Teksta autori: tēlnieks Ojārs Arvīds Feldbergs,
Talsu novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļa