Ar pārgājienu atklāta aktīvā Abavas senlejas tūrisma sezona

1. maijā, ar devīzi „Es kāpt gribu kalnā visaugstākā”, tika svinēti tūrisma svētki Sabilē un Abavas senlejā. Visi iet gribētāji varēja doties pārgājienā, kas kļuvis par neatņemamu tradīciju uzsākot aktīvo tūrisma sezonu. Šoreiz tika iepazīta Valgales – Abavciema apkaime. Pavisam noteikti pārgājiens attaisnoja savu devīzi, jo ceļš veda nevienā vien pakalnā un pilskalnā.

DSC_0603o-1024x770

Kopā ar atraktīvo tūristu vadātāju Māri Lāci tika izstaigāti Valgales un Rumbas pilskalni, apskatīti svētavoti, kā arī vairāk nekā 1000 gadus seni objekti. Staigājām pa mežiem un lauku ceļiem, ieraudzījām to, kam kādreiz staigājām garām.

Laika apstākļi bija īpaši labvēlīgi daudzajiem svētku dalībniekiem. Piecus kilometru garais pārgājiens pulcēja ap 100 aktīvus iet gribētājus – bija gan vietējie, gan arī viesi no citām pilsētām.

Gids stāstīja dažādas teikas. Senatnē vecā, īstā Sabile atradusies citā vietā – netālu no Valgales upītes, kādu dienu tā nodegusi un no tās palikuši tikai apdeguši skursteņi. Kādreiz Sabiles vārds nebija minēts, bet bija minēts Pedevalle un Valle Galle, kur mūsdienās Valle Galle ir tā pati Valgale, bet Pedevalle ir tagadējā Sabile.

DSC_0627o-1024x940

Pārgājiens pieņēma nopietnāku noskaņu Valgales kapos, kur dalībnieki iegriezās, lai izrādīt cieņu un pieminētu Ernestu Lindemani – Lāčplēša kara ordeņa kavalieri.

Ceļš vijās gar nelielo Valgales ūdenskritumu un gar svētavotiem, kurus mūsu senči uzskatījuši par spēka vietu, šeit aktīvie pārgājiena dalībnieki varēja padzerties un mazliet atvilkt elpu pirms doties tālāk.

DSC_0737o-1024x753

Tika apskatīts leģendām apvītais Rumbas pilskalna – vēsturiski nozīmīgas vieta, kurā apņēmīgākie dalībnieki tika aicināti uzkāpt un palūkoties uz apkārtni no augšas. Iespējams, Rumbas pilskalns, ir pēdējais uzceltais Latvijas pilskalns. Netālu no Rumbas pilskalna tek Vācu strauts, par kuru stāsta ne mazums teiku. Minēts, ka strautā noslīkušas 3 vācu jumpravas, savukārt otra teika vēsta par kauju, kas notikusi netālu no Veģiem, kur kurši sakāvuši vācu karaspēku. Pats gids neizslēdz iespēju, ka pati Saules kauja varēja būt norisinājusies šajā vietā, tas nav pretrunā ar vēstures faktiem ,tomēr apgalvot to nevar, bet ir vērts padomāt.

DSC_0773o-1024x678

Abavas senleja vēl joprojām glabā daudz neizzinātu vietu un neizstaigātu taku, kur doties jaunajā tūrisma sezonā!

Izzini Sabili – pilsētu ar odziņu!

Pasākums notika projekta “Ej droši dabā” ietvaros, atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds.

Raksta galerija

Raksta video