Aizvadītie 20. Sabiles Vīna svētki iededza prieka dzirksti

Pagājušajā nedēļā Sabile jau divdesmito gadu pēc kārtas atraisīja gan sabilnieku, gan Sabiles viesu sirdis un dvēseles, ienesot tajās īpašu prieka dzirksti, jo tika svinēti kārtējie Sabiles Vīna svētki.

Svētki sākās jau trešdienā ar “muzikālo pikniku pilskalnā”, kur apmeklētājus iedvesmoja latviešu ekoloģiskās mūzikas grupa “Ducele”. Tās  pavadībā kustīgākie sabilnieki un Sabiles viesi pat paspēja izvirpuļot ņiprus dejas soļus.

Svētki turpinājās ceturtdienā, kas, kā jau ierasts, tika veltīta kolhoznieku tēmai un pulcināja interesentus uz Strazdes amatierteātra izrādi, kas skatītājiem parādīja, ko nozīmē mainīt senču ierasto saimniekošanu pret šinšillu audzēšanu. Ļoti daudzus apmeklētājus pulcināja kolhoznieku gājiens, kas šogad tika veltīts tēmai “Traktors” un parādīja gājiena dalībnieku izdomu gan izpušķojot senus braucamrīkus, gan pavisam jaunus tehnikas brīnumus. Ceturtdienas vakaru noslēdza svētku koncerts “Traktoristi dzied!” un, protams, zaļumballe kolhoznieku gaumē.

Piektdienā svētku viesi un mājinieki varēja vērot Sabiles kultūras nama Bērnu teātra izrādi ”Čigānmeitēns Ringla”, izsportoties “Sportotavā” un liegi izkustināt savu ķermeni Indijas klasisko deju meistarklasē, bet vakaru baudīt pie Sabiles Sidra Ābolu rampas skatuves, kur uzstājās Ivo Fomins, grupa “Laika suns” un DJ Ufo.

Sestdienas rītā Sabiles ielas kūsāja ierastajā Vīna svētku laika rosībā. Pirmie no malu malām ar vīniem, rotām, podiem, izšuvumiem, pirts lietām, dārzeņiem un daudziem citiem labumiem ieradās mājražotāji un amatnieki. Tirgus iekārtošanu raitāku un jautrāku darīja pa Sabiles ielām braucošais kravas auto, kurā ar neizsīkstošu sparu darbojās Sabiles modināšanas komanda ar DJ Ufo priekšgalā, personīgi sveicot un rosinot uz spraigo dienu ikvienu ceļā sastapto.

Kā katru gadu, godinot Sabiles simbolu – Sabiles Vīna kalnu, pie paša kalna tika atklāti 20. Vīna svētki, kuriem sekoja krāsains svētku gājiens, pēc kura ikvienam bija iespēja ienirt raibajos svētku notikumos. “Dancotava” dāvāja deju lustes un, neskatoties uz dienas karstumu, ritmā kustināja līdzi arī apmeklētāju gurnus. Tiem, kuri meklēja pērles, nebija jādodas nirt uz upēm, lai atrastu kāroto dārgumu, tie varēja doties tepat pa Sabiles ielām, kur “Andele Mandele’ piedāvāja piedalīties “pērļu medībās”. Bet tie, kurus nebaidīja karstā saule, varēja piedalīties jautrības stafetēs un veselības maršrutā Rambulītes parkā, nonākot pat veselības eksperta – fizioterapeita rokās.

Sabiles baznīcas vēsie mūri deva veldzējumu ne tikai ķermenim, bet arī dvēselei, jo baznīcā ar garīgās mūzikas koncertu “Dvēseles buķete” uzstājās dziedātājs Kristaps Solovjovs. Savu vietu pilsētā varēja atrast arī gleznotāji un tie, kuri vēlējās iemācīties gleznot – tos gaidīja gleznu parāde un radošā darbnīca “Skats caur zelta rāmi”. Svētkos īpaši lutināti varēja justies arī bērni, jo viņus gaidīja ne tikai atrakciju laukums, bet arī “leļļotava” ar vairākām leļļu teātra izrādēm, kas mazajos skatītājos raisīja visdažādākās emocijas.

Gandrīz visu dienu Sabiles centrā apmeklētājus uz kopīgu sanākšanu pulcināja DJ “Ufo”, grupa “Gapljeri”, Edgars Vesmanis un Jorens Šteinhauers, kuri darbojās uz Sabiles Sidra skatuves. Bet tie, kuri jau pietiekami bija baudījuši svētku kultūras un sporta norises, varēja izmantot iespēju doties izbraucienā ar Sabiles plostu, bet ne jau tikai lai baudītu Abavas upes skaistos līkumus un krastus, bet arī gardus ēdienus, jo uz Sabiles plosta šogad banketu un ēdināšanas serviss “Kukbuk” piedāvāja pop up restorānu. Tā bija fantastiski ekskluzīva iespēja svētku apmeklētāju garšas kārpiņām.

Ikdienā klusā Sabiles sēta Rīgas ielā 3/5 svētkos bija pārtapusi par iepazīšanās vārtrūmi, kura pulcināja ne tikai ziņkārīgos apmeklētājus, bet arī drosmīgos – te bija iespēja apprecēties! Sabiles svētku organizatoru radošā komanda bija noorganizējusi svētku dzimtsarakstu nodaļu Sabiles īpašajā stilā, lai uz svētku laiku saprecinātu vairākus pārus. Lai laulību ceremonija iegūtu atbilstošu auru, veikals “Bodīte 7” bija parūpējies pat par jaunā pāra kāzu tērpiem – līgavas varēja ietērpties košās kāzu kleitās, bet gredzenu vietā, lai nostiprinātu laulību, jaunie pāri samainījās ar īpašām Sabiles svētku brillēm un Sabiles uzlīmi. Pavisam kopā šo unikālo laulību iespēju svētkos izmantoja astoņi pāri un viņu vedēji.

Sabiles Vīna svētkus raksturoja moto “Raibs gar acīm!“. Tā sabiliski raibi un koši bija izdekorēta ne tikai pilsētas centrālā iela, bet arī nomaļākās vietas, sniedzot apmeklētājiem daudzas fotoiespējas. Fotopriekus dāvāja arī Sabiles Suņprieka sēta “Sabile Čau!”, kur bija apskatāmas divdesmit Sabiles suņu fotogrāfijas, par kurām svētkos varēja arī balsot. Kā parādīja šī sēta, sabilnieki bija ļoti čakli fotogrāfiju iesūtīšanā un savu četrkājaino draugu izrādīšanā, tā kuplinot kopējo svētku atmosfēru.

Ikdienā laivotāju iecienīto Abavu svētkos piepildīja romu dziesmu skaņas, jo Abavas malā pie tilta bija iekārtota romu pļava “Melleņu tirgus”, kurā varēja nobaudīt arī romu tradicionālos ēdienus un čigānu pirti. Vislielāko apmeklētāju skaitu romu pļavā pulcināja atraktīvais sabilnieks Dzintars Čīča, kurš sniedza koncertu gan savā dzimtajā, gan latviešu valodā, izraisot neviltotas apmeklētāju simpātijas.

Neiztrūkstoši Sabiles Vīna svētkos varēja nodegustēt Sabiles Vīna kalna vīnogu vīnu, vērot gliemežus 10. Sabiles vīngliemežu šovā, izkustēties Zumbotavā kopā ar dejotāju Daci Tihovsku un izālēties pa “vīna putām” jautrajā Putotavā. Šogad Sabilē viesojās arī “Smart club Latvia”, sabilniekiem un viesiem Abavas malā un arī vakara teatralizētajā gājienā izrādot šo skaisto pilsētas mazauto. Tie, kuri vēlējās atiet no svētku burzmas, varēja laiskoties un baudīt laiskas uzkodas Slinkotavā, kur uzstājās grupa “Pelni”. Svētku dienas vakarpusē Ugunsdzēsēju sētu piepildīja plašs apmeklētāju loks, jo tika rādīti brazīļu cīņu mākslas Capoeira paraugdemonstrējumi un ar spraigu velotriāla priekšnesumu uzstājās brāļi Dermaki.

Ļoti gaidīts bija ierastais teatralizētais gājiens “Skurbums pāriet, dullums – nē!“, kura tēma šogad bija “100 g (jautrības) Latvijai”. Gājienā varēja priecāties gan par milzīgu Latvijas karogu, kura nesēji novēlēja 100 uzvaras Latvijai, gan gūt iedvesmu bērnu radīšanā, jo gājiena dalībnieki ļoti amizantā veidā aicināja radīt 100 bērnus Latvijai. Arī Sabiles tilts gājiena dalībniekus nebija atstājis vienaldzīgus, aicinot radīt jaunu tiltu. Raibo, idejām bagāto un vārdos neaprakstāmo gājienu noslēdza izteiksmīgs boksa rings.

Vakara noslēgumā interesenti devās uz Sabiles slaveno Vīna svētku popielu, kur laiskā atmosfērā turpinājās smiekli un jautrība, bet pēc tam svētku dalībnieki līdz pat rītausmai izdejojās svētku ballē, kurā uzstājās grupas “Galaktika” un “Cits kvartāls”.

Sabiles svētku organizatori saka milzīgu PALDIES ikvienam, kurš atbalstīja svētku norisi un kurš jebkādā veidā piedalījās svētku tapšanā. Sabiles Vīna svētki patiesi vieno Sabili un tās atbalstītājus un draugus kā rosīgu, lielu bišu saimi ar ienesumu – prieka devu – veselam gadam.

Svētku bilžu kopsavilkumu varat apskatīties šeit.
Banketu un ēdināšanas servisa “Kuk Buk” pop up restorāns uz plosta aplūkojams šeit.
Vakara popielas fotogrāfijas ir pieejamas šeit.

Tiekamies 21. Sabiles Vīna svētkos 2019. gada jūlija pēdējā nedēļas nogalē!


Sanda Poriņa,
Sabiles pilsētas un Abavas pagasta
pārvaldes tūrisma organizatore