Sabiles pilskalns

No Sabiles pilskalna paveras brīnišķīgs skats uz seno mazpilsētiņu, it sevišķi skaisti šeit ir saulrieta laikā.

Pilskalns atrodas 25 metru augstumā virs Sabiles un 110 metru virs jūras līmeņa. Uz ZA no Sabiles pilskalna atradusies ap 1 ha liela senpilsēta, uz kuru attiecināms ar 1422. gadu datēts dokuments, kurā atzīmēta pie kalna esošs Sabiles „pilsāts” („pylsaten”). Senpilsētas apdzīvotībā izšķirami divi lielāki periodi – 11.–13.gs., kas sakrīt ar Sabiles pilskalna pastāvēšanas laiku, un 14.–17. gs., kad novads jau ir atkarīgs no vācu feodāļiem, kuri centru pārceļ uz jaunu vietu pašā Abavas krastā.

Arheoloģiskie izrakumi liecina, ka pilskalnu 10.- 13. gadsimtā apdzīvojuši lībieši. Šeit tika atrastas visdažādākās senlietas – naži un īleni, arkla lemeši un makšķerāķi, saktas un gredzeni, trauki un arī 14.gadsimta monētas un daudzi citi priekšmeti – kas liecina par seno sabilnieku nodarbošanos – dažādām amatniecības nozarēm, tirdzniecību, lauksaimniecību.

Sabiles Vīna svētku laikā pilskalna īpašo atmosfēru aicināti izbaudīt tie, kam sirdī tuva ir mūziku. Vīna svētku laikā šeit tiek rīkots „Muzikālais saulriets”, kad šeit valda pozitīvi īpatnēja atmosfēra. Tad mūzikas skaņas dzirdamās pāri visai Sabilei.

Atrašanās vieta: Talsu iela, Sabile, Talsu novads
GPS: 57.046993,22.574939