Bijusī Sabiles sinagoga

Šobrīd bijušās sinagogas ēka ir slēgta, jo tiek veikti rekonstrukcijas darbi.

Ebreju sinagoga celta 1890. gadā, kad šajā laika periodā Sabilē ir bijusi liela ebreju tautas kopiena. Sinagoga tās paredzētajam mērķim tika izmantota līdz  2. pasaules karam, kad sākās fašistiskais genocīds pret ebrejiem.

Aptuveni 5 km no Sabiles, Kuldīgas virzienā, atrodas holokausta upuru piemiņas vieta – masu kaps, kur 1941.gada 6.augustā tika nošauti un aprakti vienā lielā kapā 240 Sabiles ebreju, līdz ar to praktiski iznīcinot līdz tam lielo un aktīvo šīs tautas kopienu Sabilē. Pie Sabiles atrodas arī Ebreju kapi.

Padomju varas gados Sinagogā ir bijusi ierīkota sporta zāle, bet vēlāk ilgu laiku tā stāvējusi tukša.

90-to gadu sākumā tēlnieks O. Feldbergs un fonds „Abavas ieleja” sāka apsaimniekot šo ēku, Sinagogas restaurācijai nepieciešamos līdzekļus piesaistot no Zviedrijas Nacionālā kultūras mantojumu pārvaldes un Latvijas Valsts kultūras pieminekļu inspekcijas. Ēkā tika ierīkots Mūsdienu mākslas un kultūras mantojuma centrs, kurā varētu rīkot izstādes un organizēt koncertus.

Skvērā pie Sinagogas atrodas akmens, kas uzstādīts par godu Latvijas Republikas 80.dzimšanas dienai. Tā autors ir tēlnieks, Pedvāles mākslas parka direktors Ojārs Feldbergs. Akmens atklāšanas dienā zem tā tika iemūrēta kapsula ar vēstījumu nākošajām paaudzēm, klāt pievienojot tās dienas avīzes un naudu.

Adrese: Strautu iela 4, Sabile, Talsu novads
GPS: 57.045441,22.572378